architekt Jerzy Sajdak

Domy parterowe - projekt 2 - Adam 17

Parterowy, to przestronny i zarazem zwarty dom, gdzie wszystkie funkcje rozwiązane zostały na jednym poziomie. Ma on dach o niewielkim kącie nachylenia i rozłożystą bryłę, charakterystyczną dla domów parterowych, tak popularnych w krajach skandynawskich i Ameryce Północnej. Nadaje się on do wybudowania zarówno w okolicach podmiejskich, jak i w krajobrazie wsi.
Dom można umieścić na rozmaicie położonych i różnej wysokości działkach. Zastępując okno wykuszowe w jadalni płaskim oknem, możemy pobudować go na działce o szerokości 20 m (jest to rzadko możliwe w przypadku domów parterowych).
Możemy również powiększyć garaż o jedno stanowisko, i wtedy umieścić dom dłuższym bokiem do ulicy.
We wnętrzu domu zostały wyodrębnione funkcjonalnie dwie strefy: strefa dzienna z pokojem dziennym, jadalnią, kuchnią i ubikacją dla gości, oraz strefa prywatna w której znalazły się trzy sypialnie, garderoba i łazienka. Ponadto w domu jest sień, garaż i pomieszczenie gospodarcze z kotłownią.
W konstrukcji domu przewidziano ściany zewnętrzne murowane, warstwowe, lub z bloczków Ytong. Na zewnątrz ścian tynk malowany lub klinkier. Pokrycie dachu dachówką ceramiczną lub
imitującą ją blachą dachówkową. Konstrukcja dachu drewniana z dźwigarów kratowych (dolne pasy dźwigarów stanowią zarazem konstrukcję nośną sufitu). Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wylewanego stropu, co wydatnie zmniejsza koszty domu i pozwala zbudować go szybko.
Współczynnik przenikania "k" (Wm2K) dla ścian wynosi 0,26 do 0,30 (zależnie od zastosowanych materiałów), dla stropu ocieplonego - 0,23.
Ciepłe ściany i dach, oraz wydajna konstrukcja przesądzają o tym, że dom jest ekonomiczny w budowie i użytkowaniu.

Powierzchnia zabudowy - 209 m2
Powierzchnia użytkowa - 158 m2
Kubatura - 868 m3

 

Projekt 1 - Adam 10     Domy parterowe     Projekt 3


tel. 501-334-056

tel. (22) 839-20-19