REFERENCJE
architekt Jerzy Sajdak


Projekt "Dobrodziej"


Czas realizacji projektu:
Dom został wybudowany w ciągu 8 miesięcy, z możliwością wprowadzenia się 4 osobowej rodziny (2 małych dzieci). Tempo budowy i czas jest możliwy jest do skrócenia (o 1, 5 miesiąca), to kwestia zgranej, sprawdzonej ekipy biorącej na "siebie" wszystkie bądź większość etapów budowy. Dobór ekipy budowlanej to podstawa sukcesu, własna determinacja też. Z materiałami nie ma problemu 2 do 3 konkurujące hurtownie, Internet i ceny można spokojnie obniżać. Projekt można realizować etapami, dół wykończony "pod klucz", góra - odcięta fizycznie od dolnych pokoi po przez dodatkowe drzwi umiejscowione na schodach. Nie ma problemu z utratą ciepła po przez nieogrzewany strych gdyż wełnę do ocieplenia dachu można położyć w okresie przejściowym na strop, a następnie wykorzystać przy wykańczaniu góry. Piętro będzie wykańczane w późniejszym terminie, można je robić bez konieczności wnoszenia materiałów normalnym ciągiem komunikacyjnym, (aby nie brudzić wykończonych pomieszczeń), dostawione będą drewniane prowizoryczne schody i po przez balkon wnoszone materiały budowlane. Po zakończeniu remontu piętra zdemontowane zostaną drzwi na schodach i projekt "dom" zakończony.

 • powyższy opis jest dla osób decydujących się na bardzo szybką budowę, należy też liczyć się z wadami tego typu budowy:
 • materiały należy załatwiać nawet w ciągu kilku godzin, nie wszystkie np. monotuby dla tych wymiarów są dostępne od ręki trzeba to przewidzieć i zamawiać z wyprzedzeniem.
 • drewno na więźbę też należy zamówić wcześniej, ze względu na jego wilgotność i możliwe skręcanie się, gdy będzie schło, należy zwrócić uwagę, na jakość łat, zresztą na wszystkie materiały należy zwrócić uwagę, nic odkrywczego.
 • duża wilgotności budynku, po etapie montażu okien i drzwi należy dogrzewać pomieszczenia (wykorzystując np zwykłe piecyki typu koza podłączone do kominów) i wietrzyć budynek, następnie wykorzystać osuszacze. Wietrzyć, wietrzyć dom. Budynek z obniżoną wilgotnością jest znacznie łatwiej dogrzać, o przyjemniejszym, samopoczuciu nie wspomnę. Nie jest problemem ogrzać dom i zrobić z niego "termos", ważniejsze jest zachowanie odpowiedniej wilgotności i wydajnej wentylacji kosztem temperatury i ekonomiczności.

  Zaskoczenia i zalety domu, dane techniczne:
  Po 1, 5 roku nie ma problemu z osiadaniem budynku, nie ma śladów pęknięć na ścianach.
  Świetnie sprawuje się system ogrzewania, (dość mocno rozbudowany) - solary ACV , kominek z płaszczem wodnym, gaz z butli, piec kondensat. Pełny sezon grzewczy przy wilgotnym budynku, co wiązało się częstym wietrzeniem, średnia temperatura 20-22 stopnie, zakończył się 13% zużyciem butli gazu poj 2300l, 2 paletami brykietu, i ok. 1 m3 wysuszonego drzewa.
  Mówimy o ogrzewaniu dołu domu. Kilka słów o technologii i izolacji: 12 cm styropian podłoga, 15 ściany, Ytong 600, okna Oknoplast termik 90, potrójny pakiet szybowy, 8 cm styropian na stropie plus 15 cm wełna. Bardzo dobry układ kominów, dym z kominka nie ma tendencji do wydostawania się do pokoju (czerpnia powietrza jest wyprowadzona na zewnątrz budynku). Świetnie możliwości aranżacji dużego pokoju gdzie można bez specjalnych "zabiegów" wydzielić cześć jadalno-gościnną i część rekreacyjną

  Modyfikacje projektu:
  Możliwe drobne zmiany np. powiększenie kuchni. W przypadku zmiany przeznaczenia pomieszczeń, np zmiana kotłowni, rozsypuje się cala układanka domu, np. zmienia się niekorzystnie system kominów. Projekt moim zdaniem jest dobrany optymalnie, dodanie własnych większych zmian odbija się negatywnie na innych funkcjonalnościach domu. Zmiana konta nachylenia dachu automatycznie odbija się na ilości miejsca w pokojach, a w szczególności łazienki. Garaż wolnostojący jest obowiązkowy.

  Uwagi:
  - skroplona para wodną w przewodach wentylacyjnych. Być może po otwarciu góry i zmianie ciśnienia wewnątrz temat ustąpi. Przewody wentylacyjne w kominach mają dość duży ciąg, co skutkuje podciśnieniem i odwróconym przepływem powietrza w kominkach wentylacyjnych. Możliwy jest również zastosowania rekuperacji, bez większych modyfikacji projektu. Należy też dopasować otwory drzwi szczególnie kuchennych i w przedsionku, przy standardowych, drzwi będą musiały być wykonane pod wymiar. Należy też sprawdzić i ujednolicić wysokości okien.

  Współpraca z architektem:
  Profesjonalna, komercyjna współpraca. Nie było miejsc na niedomówienia. Świetna propozycja zagospodarowania działki, pod kontem rozmieszczenia, funkcjonalności budynków (dom plus dodatkowy duży garaż), ustawienie budynku wg światła, słońca i cieni. Każde pytanie o technologie, wybór materiału, itp., skutkowało odpowiedziami, które nie pozostawiały wątpliwości i pomagały dobierać odpowiednie rozwiązania. Wiedza w zakresie przepisów budowlanych umożliwiła szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę.

  Zalety projektu:
  Projekt swoją funkcjonalnością broni się sam, mam wrażenie, że część rozwiązań jest wynikiem wieloletniego dopracowania poszczególnych elementów i wprowadzonymi poprawkami. Logiczne proporcje i rozwiązania, jeśli chodzi o warunki Naszego klimatu, Np ma problemu z: zaleganiem śniegu na dachu, zacinaniem deszczu, silnym wiatrem dom daje poczucie pewności. Świetnie nasłonecznione pokoje, kuchnia. Wspaniały dom dla rodziny z dziećmi, dający duże możliwości pod kontem zagospodarowania działki i ogrodu, najbardziej odpowiedni i indywidualny sposób.

  Piotr


 • Architekt Jerzy Sajdak - Referencje


  Warszawa

  tel. 501 334 056      

  tel. 22 839 20 19